Destinace Kypr | Letoviska na Kypru

kypr-bg-header-title.png
     
         
 

Přehled kyperských destinací

 

Kypr, jak jste se zajisté již přesvědčili, Vám má co nabídnout. Zde Vám nabízíme přehled těch nejznámějších a nejzajímavějších kyperských destinací. Zbývá si jen vybrat místo, kde strávíte Vaši příští krásnou dovolenou.

Nicosia, město ležící uprostřed ostrova, je největší a zároveň hlavní město Kypru. Zajímavostí je, že jako jediné město na světě, je dosud rozděleno linií příměří (Green Line), a to na řeckou a tureckou část. Sídlí zde vláda, diplomatická centrála, univerzita a velké společnosti. Je to moderní město, jehož původní část je obklopena Benátskými hradbami s 11 baštami postavenými v 70. letech 16. století. Většina historických památek se nachází v točitých uličkách mezi hradbami. Zde také najdete proslulou turistickou čtvrť, Laiki Geitonia, což je okouzlující, restaurovaná pěší zóna plná tradičních domů, obchodů se suvenýry, restaurací, galerií a dalších atrakcí. Hlavní náměstí Eleftheria Square spojuje starou Nicosii s elegantním moderním městem, které vyrostlo za hradbami. Hotely, kanceláře, kavárny, restaurace a zahrady se skvěle prolínají s krásnými starými domy a koloniálními budovami. Archeologické nálezy z celého Kypru můžete obdivovat v Národním archeologickém muzeu.

Na jihu ostrova leží druhé největší město Limassol, které je hlavním kyperským přístavem. Během byzantské vlády bylo známé jako Neapolis (nové město). Je jedním z nejdůležitějších turistických letovisek, proslulé svou dlouhou kulturní tradicí. I dnes sem za kulturou a zábavou směřují turisté do diskoték a barů, které ožívají s nástupem večerního chladu. Nejznámější je ale Limassol svými festivaly, které se tu každoročně pořádají. Jedním z nich je i Vinařský festival v září, spojený s ochutnávkou vybraných kyperských vín. V únoru se tu koná festival trvající 10 dní. Jeho základem se staly pohanské rituály. K dalším zajímavým akcím patří Shakespearovské noci nebo Festival starověkého řeckého dramatu. V jedné z nejzajímavějších památek - hradu Koloseu postaveném kolem roku 1000 - je otevřeno muzeum. Nedaleko Limassolu se nachází jedno z nejnavštěvovanějších míst ostrova – starověké naleziště Kourion. K vidění tu je bazilika z 5. století př. n. l. nebo amfiteátr z konce 2. století př. n. l.

Protaras není jako ostatní kyperská městečka. Množstvím heren spíše připomíná Las Vegas a život tu začíná se západem slunce. K nejkrásnějším zážitkům z Protarasu patří návštěva Oceánského akvária.

Larnaka (nazývaná Brána ostrova) je turistické letovisko na jihovýchodním pobřeží. Současná Larnaka je postavena na místě starověkého Kitionu. Její pláže např. Phinikoudes, McKenzie získaly modrou vlajku za čistotu a vybavenost a slavná Palmová promenáda láká množstvím barů, kaváren, restaurací a hospůdek. Mezi oblíbené atrakce patří Slané jezero, které je zimním útočištěm plameňáků, v létě však vysychá a zůstává po něm jen vrstva soli. U tohoto jezera se nachází Hala Sultan Tekke – místo Muslimské poutě. Další památkou je kostel svatého Lazara postavený na jeho hrobce. Je zde mezinárodní letiště, obchodní a jachtařský přístav.

Nedaleko od Larnaky se nachází nejznámější a nejoblíbenější přímořské letovisko na celém Kypru Agia Napa. Město bývalo rybářskou vesnicí, která se proměnila v letovisko s překrásnými plážemi, např. New Golden Beach nebo nejkrásnější pláží ostrova Nissy Beach, které jsou oceněny modrou vlajkou.

Na jihozápadním pobřeží Kypru leží starobylé město Paphos, které je známo vykopávkami odhalujícími mozaiky v domě Dionýsa, Aeona  a These, jejichž téma je odvozeno z římské mytologie. Přístavu vévodí pevnost, která bývala součástí hradebního systému. Další zajímavostí místního okolí jsou hrobky králů v Kato Pafos. Celé město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A právě na zdejší pláži se podle legendy z vln zrodila Afrodité.

Na západním pobřeží Kypru nedaleko od města Paphos je letovisko Coral Bay vyhlášené svými písčitými plážemi a oblíbené vyznavači potápění.

V severozápadní části ostrova leží malé město Polis, které si zachovalo ráz původního životního stylu a které se pro své příjemné klima a klidnou atmosféru pomalu stává vyhledávaným letoviskem s možností sportovního vyžití. Poblíž městečka Polis jsou ruiny středověkého kláštera Gialia.

V malém rybářském přístavu Latchi naleznete jedny z nejlepších restaurací s mořskými rybami na ostrově. Za přístavem je nádherná pláž. Poloostrov Akamas – přírodní rezervace, která je svou panenskou krásou proslulá především nádhernými drsnými pobřežími z vysokých mořských útesů, opuštěnými planinami a spoustou jedinečných druhů subtropické vegetace. Pohoří Troodos je příjemnou změnou od horkých pláží k čerstvému horskému vzduchu. Od ledna do března nabízí výborné podmínky pro lyžování.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje